Polsko - Niemiecka Izba Przemysłowo - Handlowa wspólnie z kancelarią JDP oraz mInvestment Banking S.A. zapraszają Państwa na szkolenie online: „Anatomia transakcji M&A w kluczowych sektorach w 2025 roku”.
Webinar odbędzie się dnia 25.09.2025 w godzinach 10:00 - 15:00.
OPIS SZKOLENIA:
Zapraszamy na szkolenie poświęcone przygotowaniu spółki do transakcji M&A.
W trakcie szkolenia dowiecie się Państwo, jakie aspekty strategiczne, operacyjne i organizacyjne warunkują sprawne i skuteczne przeprowadzenie transakcji. Prowadzący opowiedzą o najczęściej stosowanych strukturach transakcyjnych (share deal, asset deal, carve-out, joint-venture itp.) wraz z ich konsekwencjami prawnymi, podatkowymi i operacyjnymi. Zapoznają Państwa także z harmonogramem działań, prezentując kluczowe etapy i punkty krytyczne transakcji fuzji i przejęć.
PROGRAM:
- Rynek M&A w 2025 roku - gdzie bije serce transakcyjnego świata?
- Gotowość do transakcji - jak przygotować organizację na proces M&A?
- Wybór modelu transakcji - decyzja, która ustawia wszystko.
- Przebieg procesu M&A - mapa drogowa skutecznej transakcji.
- Kluczowe zagadnienia negocjacyjne i ryzyka w praktyce transakcyjnej:
a. Mechanizmy ustalania ceny - locked box vs. closing accounts
b. Odpowiedzialność sprzedających - zakres, limity, wyłączenia
c. Zabezpieczenie ryzyk - escrow, holdback, indemnifikacje, W&I insurance
d. Warunki zawieszające - co może zatrzymać transakcję?
e. Integracja potransakcyjna - jak uniknąć utraty wartości po przejęciu?
f. Obowiązkowe zgłoszenia i notyfikacje podatkowe – jak uzyskać dostęp do zwolnienia podatkowego, co notyfikować, żeby nie dostać kar?
g. Wpływ transakcji na zasady opodatkowania targetu i wypłat z targetu
h. Osobista odpowiedzialność KKS za sprawy targetu przed i po transakcji - Sesja Q&A - praktyczne pytania, konkretne odpowiedzi
GRUPA DOCELOWA:
Szkolenie adresowane jest do właścicieli i kadry zarządzającej podmiotów do sprzedaży lub tych, które chcą rozwijać się przez akwizycję.
KOSZT SZKOLENIA:
Firmy członkowskie AHK Polska:
800 PLN + VAT
Firmy nieczłonkowskie AHK Polska:
1.100 PLN + VAT
PRELEGENCI:
dr Marcin Chomiuk
radca prawny, Partner, kieruje Zespołem Transakcyjnym i Doradztwa Kontraktowego, JDP
Ekspert w zakresie prawa spółek, transakcji M&A oraz doradztwa kontraktowego. Specjalizuje się w doradztwie na rzecz wiodących przedsiębiorców z branży automotive, produkcyjnej oraz nowoczesnych technologii. W dotychczasowej karierze prowadził transakcje M&A zarówno po stronie kupujących, jak i sprzedających. Doradzał przy formowaniu złożonych przedsięwzięć joint venture. Prowadzone przez niego transakcje miały charakter transgraniczny i realizowane były w kooperacji z międzynarodowymi kancelariami. Prowadzi doradztwo strategiczne i kontraktowe dla przedsiębiorców działających w branżach nowoczesnych technologii oraz przy wdrażaniu Industry 4.0. Marcin doradza zagranicznym przedsiębiorcom przy wejściu na polski rynek, zarówno w drodze acqusition lub joint venture, jak i utworzenia własnej struktury w Polsce, w tym przy budowie zakładu produkcyjnego, bądź tworzeniu sieci usług. W ramach specjalizacji z zakresu prawa spółek i transakcji M&A doradza strategicznie w zakresie sporów korporacyjnych i post-M&A, łącząc praktykę korporacyjną z wiedzą naukową. Współautor komentarza do Kodeksu spółek handlowych w wydawnictwie C.H. Beck oraz członek Kolegium Redakcyjnego Monitora Prawa Handlowego. Posiada wykształcenie prawnicze i ekonomiczne, zdobyte w Polsce i za granicą.
Marcin Lewiński
adwokat, Counsel w Zespole Transakcyjnym i Doradztwa Kontraktowego, JDP
Marcin doradza przy transakcjach fuzji i przejęć oraz reorganizacji spółek i grup kapitałowych (fuzje, podziały, przekształcenia). Posiada bogate doświadczenie w obsłudze i koordynacji projektów lokalnych i transgranicznych, w tym pod prawem obcym z udziałem doradców zagranicznych i różnych linii biznesowych. Prowadzi i koordynuje badania due diligence po obu stronach transakcji (vendor & buyer due diligence). Doradza we wszystkich aspektach prawa korporacyjnego, w tym w szczególności w zakresie tworzenia i likwidowania podmiotów w Polsce, opracowania i modyfikacji struktur kapitałowych, tworzenia i wdrażania zasad ładu korporacyjnego, konwersji wierzytelności na kapitał oraz transferowania środków do wspólników. Zajmuje się również sporządzaniem i negocjowaniem umów handlowych, w tym ustanawianiem powiązanych zabezpieczeń. Rekomendowany przez Legal 500 w obszarze prawa spółek, prawa handlowego oraz fuzji i przejęć.
Magdalena Zasiewska
doradca podatkowy, kieruje Zespołem Podatkowym, JDP
Doradca podatkowy z ponad dwudziestoletnią praktyką, w tym w firmach Wielkiej Czwórki. Ekspert w zakresie polskiego i międzynarodowego prawa podatkowego w tym restrukturyzacji, nabyć i połączeń przedsiębiorstw, postępowań podatkowych zarówno dla podmiotów polskich, jak i zagranicznych. Doradca polskich i zagranicznych, m.in. francuskojęzycznych, klientów z kluczowych sektorów gospodarki (energetyka, handel, nieruchomości, FMCG). Autorka licznych polskich i zagranicznych publikacji, w tym redaktor komentarza do umowy modelowej o unikaniu podwójnego opodatkowania OECD.
Anna Romaniuk
Dyrektor, mInvestment Banking S.A.
Dołączyła do mInvestment Banking w czerwcu 2015 roku. Wcześniej pracowała w butikowej firmie inwestycyjnej FIDEA Corporate Finance. Posiada ponad 15 lat doświadczenia w M&A. Zdobywała również doświadczenie w bankowości inwestycyjnej w Departamencie M&A holenderskiego banku Rabobank. Część swojej pracy w Rabobank spędziła w centrali banku w Amsterdamie, jako członek europejskiego zespołu M&A. Ukończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz program managerski CEMS w Helsinkach.