Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa wraz z MGI Modzelewski Tax & Accounting Services zapraszają na szkolenie online po niemiecku:
„Polskie prawo podatkowe dla niemieckich firm – praktyczne aspekty i zmiany obowiązujące od 2026 roku”
Webinar odbędzie się 03.12.2025 w godz. 10:00 - 14:00.
Opis szkolenia:
Polska stała się jednym z najważniejszych rynków na świecie dla wielu niemieckich firm, szczególnie w sektorze przemysłowym i handlowym. Po USA, Francji i Holandii, Polska pozostaje czwartym największym odbiorcą niemieckiego eksportu, a od pewnego czasu wyprzedziła nawet Chiny!
Z 37 milionami potencjalnych klientów i partnerów biznesowych, wzrostem gospodarczym na najwyższym europejskim poziomie, dobrymi warunkami ramowymi i zachętami inwestycyjnymi, Polska jest „obowiązkową” lokalizacją inwestycji dla zagranicznych firm.
Webinar koncentruje się na optymalizacji podatkowej niemieckich firm wchodzących na polski rynek. Uczestnicy dowiedzą się w praktyczny sposób, jak skutecznie radzić sobie ze specyfiką polskiego prawa podatkowego, czy to w formie polskiej spółki zależnej, czy też prostej rejestracji VAT.
W ramach naszego webinaru dowiedzą się Państwo z pierwszej ręki, jakie szczególne kwestie podatkowe i zmiany w prawie w 2026 r. mogą być dla Państwa ważne w przyszłych, jak i istniejących polskich projektach biznesowych.
Zachecamy do skorzystania z wiedzy polskiego doradcy podatkowego, który w języku niemieckim podzieli się swoim wieloletnim praktycznym doświadczeniem, w szczególności w następujących obszarach: polityka podatkowa, podatek dochodowy od osób prawnych i VAT, amortyzacja, możliwa optymalizacja podatkowa, postępowanie z polskimi organami podatkowymi.
Program:
- 10:00 – 10:45 Część ogólna
- Specyfika rynku: dlaczego Polska?
- Cechy szczególne polskiego prawa podatkowego
- Postępowanie z polskimi organami podatkowymi; możliwe środki prawne
- Wniosek o wiążącą informację (Tax Ruling) i jego praktyczne implikacje
- 10:45 – 11:30 Podatek od towarów i usług
- Aktualna praktyka organów w zakresie rejestracji VAT
- Rejestracja VAT spółki niemieckiej: kiedy jest obowiązkowa (a kiedy nie)?
- Różne mechanizmy bezpieczeństwa („split payment”, „biała lista”)
- Raportowanie VAT: aspekty formalne i merytoryczne (w tym SAF-T, tj. Standard Audit File - Tax)
- Zwrot podatku naliczonego poprzez polską rejestrację VAT i poprzez unijną procedurę zwrotu podatku naliczonego
- Ważne zmiany legislacyjne (w tym faktury xml od 2026 r.)
- 11:30 – 11:45 Przerwa
- 11:45 – 12:00 Krótka sekcja Q&A
- 12:00 – 13:15 Podatek dochodowy od osób prawnych
- Stawka podatku (9% vs. 19%)
- Wejście na rynek w Polsce: różne możliwości optymalizacji (brak podatku handlowego; korzyści podatkowe: Specjalne Strefy Ekonomiczne, „estoński” model CIT, „IP Box”)
- Podatek u źródła: prawo krajowe i polsko-niemiecka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jak można uniknąć/zoptymalizować ten podatek?
- Dokumentacja cen transferowych
- Koszty operacyjne: Opcje optymalizacji podatkowej, amortyzacja, koszty finansowania dłużnego, optymalne postępowanie z przeniesionymi stratami
- Dokapitalizowanie polskiej spółki z o.o.: porównanie różnych wariantów
- Ważne zmiany legislacyjne
- 13:15 – 13:30 Przerwa
- 13:30 – 14:00 Podatek dochodowy, Q&A
- Zoptymalizowane kosztowo zatrudnianie polskich pracowników przez niemieckie spółki i/lub polskie spółki zależne (np. brak podatku kościelnego, brak daniny solidarnościowej). Dlaczego „zatrudnienie” w modelu B2B jest często jeszcze bardziej opłacalne?
- Powołanie dyrektora zarządzającego w polskiej spółce z o.o.: korzystne i opłacalne opcje
- Samochód służbowy: jaka alternatywa dla „zasady 1%” obowiązuje w Polsce?
- Koszty uzyskania przychodów polskich pracowników (podstawowe zasady; 50% kosztów uzyskania przychodów)
Koszt szkolenia:
• 200 EUR + VAT dla firm członkowskich AHK Polska
• 300 EUR + VAT dla firm nie-członkowskich AHK Polska
Prelegent
Tomasz Modzelewski
Niemieckojęzyczny doradca podatkowy i partner w MGI Modzelewski Tax & Accounting Services. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz Szkoły Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w obsłudze podatkowej klientów zagranicznych i polskich, które zdobywał w międzynarodowych firmach doradczych, w tym jednej z tzw. wielkiej czwórki. Specjalizuje się w transakcjach transgranicznych. W MGI Modzelewski specjalizuje się w bieżącym i koncepcyjnym doradztwie podatkowym na rzecz spółek zagranicznych i krajowych, w szczególności z udziałem niemieckim.