Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa wraz z CRIDO zapraszają na szkolenie online zatytułowane: Jak obniżyć koszty energii w przedsiębiorstwie?
Szkolenie odbędzie się dnia 25.06.2025 w godzinach 10:00 - 14:00.
Wysokie i zmienne koszty energii elektrycznej to jedno z kluczowych wyzwań, z jakimi mierzą się dziś polskie przedsiębiorstwa, także w kontekście regionalnej konkurencji. Rosnące ceny, dynamiczne zmiany regulacyjne i potrzeba transformacji energetycznej wymuszają na firmach aktywne podejście do zarządzania energią. Szkolenie zostało stworzone z myślą o osobach odpowiedzialnych za planowanie strategiczne, finanse oraz zarządzanie energią i zrównoważonym rozwojem w firmach produkcyjnych, usługowych oraz handlowych.
Celem szkolenia jest przekazanie aktualnej wiedzy na temat funkcjonowania sektora elektroenergetycznego w Polsce oraz praktycznych rozwiązań, które pozwalają ograniczyć wydatki na energię i jednocześnie budować długofalową wartość przedsiębiorstwa w duchu dekarbonizacji i efektywności energetycznej. Eksperci omówią także obecnie dostępne i planowane opcje pozyskania dofinansowania na inwestycje poprawiające efektywność energetyczną oraz na inne typy projektów w sektorze energetycznym.
Szkolenie pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć otoczenie energetyczne, podejmować świadome decyzje biznesowe oraz zidentyfikować działania, które realnie przełożą się na niższe koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa. Spotkanie ma charakter interaktywny – będzie czas na pytania i wymianę doświadczeń.
Język szkolenia: polski
Koszt szkolenia
Firmy członkowskie AHK Polska:
800 PLN + VAT
Firmy nieczłonkowskie AHK Polska:
1.100 PLN + VAT
Grupa docelowa:
• Właściciele / Członkowie Zarządów
• Dyrektorzy Finansowi / Kontrolerzy Finansowi
• Główni Księgowi / Menedżerowie Finansowi
• Dyrektorzy ds. inwestycji
• Dyrektorzy ds. ESG
Program:
Sekcja I - Elektroenergetyka - stan obecny i prognozy rozwoju
1. Łańcuch wartości sektora
2. Bilans sektora - struktura produkcji i mocy wytwórczych
3. Ceny i emisyjność produkcji energii elektrycznej w Polsce na tle wybranych krajów Europy
4. Prognozowany rozwój sektora
Sekcja II - Finalna cena energii elektrycznej - zasady wyznaczania i jej składowe
1. Zasady kształtowania i komponenty finalnej ceny energii elektrycznej
2. Case study - wpływ rozwoju OZE na hurtową cenę spot w wybranych dniach 2024 roku
Przerwa 15 minut
Sekcja III – Możliwości obniżenia rachunków za energię elektryczną
1. Dekarbonizacja jako budowa wartości przedsiębiorstwa
2. Proces optymalizacji kosztów zaopatrzenia w energię elektryczną
3. Przegląd możliwości zaopatrzenia w energię elektryczną, w tym w OZE
Przerwa 15 minut
Sekcja IV – Możliwości dofinansowania inwestycji prośrodowiskowych
1. Wsparcie inwestycji w OZE i magazyny energii elektrycznej
2. Wsparcie inwestycji w kogenerację
3. Transformacja energetyczna – pozostałe dostępne opcje dofinansowania (w tym m.in. dla inwestycji w efektywność energetyczną czy elektromobilność)
Sekcja V – Q&A
Prelegenci
Maciej Markiewicz – partner w CRIDO, członek zarządu CRIDO Energy
Odpowiada całościowo za doradztwo biznesowe w sektorze energetycznym, z którym związany jest zawodowo od ponad 16 lat. W trakcie swojej kariery świadczył usługi dla największych podmiotów branży energetycznej – spółek prywatnych oraz Skarbu Państwa, dużych odbiorców energii elektrycznej oraz organów administracji.
Specjalizuje się w doradztwie regulacyjnym, rynkowym oraz reorganizacji i optymalizacji funkcjonowania przedsiębiorstw w obszarze energetycznym, zarówno firm z sektora, jak i odbiorców energii elektrycznej i ciepła. W trakcie swojej kariery brał udział w projektach o charakterze strategicznym dla polskiego rynku energii, obejmujących cały łańcuch wartości sektora – od wytwarzania, poprzez przesył i dystrybucję po sprzedaż energii elektrycznej i ciepła.
Z sukcesem zrealizował szereg projektów związanych z transformacją energetyczną biznesu. Ściśle współpracował przy tych projektach z regulatorami, przedsiębiorstwami energetycznymi i odbiorcami energii w obszarach: strategii energetycznej, strategii dekarbonizacji, modelowania rynku energii oraz umów na zakup energii, w tym korporacyjnych umów PPA.
Maciej jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku finanse i bankowość.
Szymon Żółciński – partner w CRIDO, zespół dotacji i ulg podatkowych
Na co dzień wspiera klientów w procesie transformacji energetycznej i dekarbonizacji przedsiębiorstw dzięki pozyskiwaniu środków finansowych zarówno w ramach KPO, jak i z innych dostępnych źródeł (dotacje, fundusze UE, dotacje z innych programów). Zespół pod jego kierownictwem pozyskiwał z sukcesem dofinansowania na realizację szeregu projektów - zarówno na instalacje wytwórcze (farmy wiatrowe, farmy PV, instalacje kogeneracyjne), jak i na projekty z łańcucha wartości (producenci komponentów do energetyki).
Szymon zajmuje się także opracowywaniem biznes planów, strategii innowacyjności oraz agend badawczych. Doradza także w zakresie pozyskiwania dofinansowania w formie zwolnień z podatku dochodowego. Posiada bogate doświadczenie w doradztwie dla średnich i dużych polskich firm oraz międzynarodowych korporacji. Brał udział w tworzeniu licznych raportów, analiz i publikacji z zakresu pomocy publicznej i funduszy europejskich.
Martyna Hofman, manager w CRIDO, zespół dotacji i ulg podatkowych
Ekspertka w obszarze pomocy publicznej i pozyskiwania funduszy dla przedsiębiorstw. Od 2016 roku skutecznie zdobywa finansowanie ze środków publicznych zarówno dla dużych podmiotów, jak i firm z sektora MŚP. Martyna ma bogate doświadczenie w przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej dla projektów B+R i inwestycyjnych w różnorodnych branżach, m.in. lotniczej, lifescience, IT czy produkcji. Posiada wiedzę o programach w obszarze transformacji energetycznej i publicznego wsparcia na inwestycje prośrodowiskowe, a także o mechanizmach wsparcia realizowanych na poziomie europejskim, takich jak Horyzont Europa czy Innovation Fund. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku finanse i rachunkowość.
Jakub Koszyczarek – starszy manager, zespół CRIDO Energy
Jakub posiada ponad 12-letnie doświadczenie w sektorze energetycznym, w tym ponad 7 lat doświadczenia w doradztwie dla firm z tej branży. Specjalizuje się w doradztwie regulacyjnym i rynkowym w obszarze energetycznym oraz ciepłowniczym. Posiada również bogate doświadczanie w budowaniu strategii przedsiębiorstw z sektora oraz projektach z zakresu modeli operacyjnych. Jest także ekspertem w zakresie organizacji i prowadzenia procesów zakupowych dla dużych inwestycji z sektora infrastruktury krytycznej (energetyka, paliwa i gaz).
Swoją karierę zaczął w Shanghai Electric Group – dostawcy technologii wytwarzania energii, którego był przedstawicielem w Polsce. Następnie przez 7 lat był związany z zespołem doradztwa biznesowego dla sektora energetycznego w dużej firmie doradczej.
Jest absolwentem School of Oriental and African Studies na University of London – podwójnego kierunku BA Chinese and Economics – oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej na kierunku Funkcjonowanie Rynku Energii.