Logo Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa

Posiedzenie trzech izbowych komisji: cyfryzacji i Przemysłu 4.0, logistyki oraz zamówień publicznych

  • News

Tematem wspólnego posiedzenia komisji była Nowelizacja Ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - dyrektywa NIS 2.

Posiedzenie komisji
AHK Polen

Jakie nowe wyzwania i zadania stoją przed firmami i jak się do tego przygotować?

Gościem posiedzenia był profesor Dariusz Szostek z Uniwersytetu Śląskiego, specjalista w zakresie prawa i nowych technologii, w tym blockchain, smart contract, tokenizacji procesów, AI oraz szeroko rozumianego obszaru cyberbezpieczeństwo, ekspert Obserwatorium AI Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Profesor Szostek przypomniał jednocześnie, jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo procesów produkcyjnych – przypomniał o filarach cyberbezpieczeństwa, o których powinni pamiętać wszyscy użytkownicy – duże, a szczególnie mniejsze firmy.

  1. bezpieczeństwo sieci (gdzie zapominamy o ludziach mającymi kontakt z systemami)
  2. bezpieczeństwo aplikacji
  3. bezpieczeństwo danych w chmurze
  4. bezpieczeństwo urządzeń mobilnych
  5. zapewnienie ciągłości działania i odtwarzania awaryjnego
  6. zarządzanie tożsamością
  7. bezpieczeństwo danych i infrastruktury
  8. edukacja użytkownika końcowego – zarówno pracownika jak i klienta.

 

W odniesieniu do cyberbezpieczeństwa w UE, profesor Szostek przedstawił założenia dyrektywy NIS 2. Dyrektywa ta ustanawia jednolite ramy prawne w celu utrzymania cyberbezpieczeństwa w 18 sektorach krytycznych w całej UE. Oprócz sektorów już objętych NIS 1, takich jak energetyka, transport, opieka zdrowotna, finanse, gospodarka wodna i infrastruktura cyfrowa, nowe regulacje obejmą kolejne podmioty i spowodują konieczność podejmowania nowych działań. Wdrożenie dyrektywy NIS2 ma nastąpić poprzez nowelizację Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) i zwiększy obowiązki firm w zakresie cyberbezpieczeństwa. 

Nowe przepisy uregulują m.in. następujące obszary:

  • zarządzania incydentami,
  • monitorowania infrastruktury IT,
  • zgłaszania incydentów,
  • jak również odpowiedzialność najwyższego kierownictwa za nieprzestrzeganie środków zarządzania ryzykiem w cyberprzestrzeni.

 

Na zakończenie spotkania doświadczeniami z obszaru cyberbezpieczeństwa podzielił się również dyrektor Maciej Gospodarek, firma Fortinet.

Dlaczego wdrożenie zabezpieczeń w każdej firmie jest istotne? Żeby uniknąć np. blokad w łańcuchach dostaw (case ataków hakerskich na systemy logistycznych gigantów Maersk i Fedex), czy instalacjach energetycznych (w zamówieniach publicznych coraz powszechniejsze kryteria bezpieczeństwa).

Bardzo dziękujemy Katarzynie Marciniak – członek zarządu AHK Polska i przewodniczącej komisji logistyki za organizację posiedzenia w zabytkowych wnętrzach DB Cargo Polska w Zabrzu.

W kategoriach:

Przeczytaj najnowsze artykuły

Zobacz wszystkie artykuły
  • Polska, EU Aktualności

    Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej

    Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 stycznia 2025 roku i potrwa do 30 czerwca 2025 roku.

  • M.Baranowski Aktualności

    AHK Polska rozmawia o dwustronnej agendzie gospodarczej z podsekretarzem stanu Michałem Baranowskim

    Czołowi przedstawiciele niemieckiej gospodarki w Polsce spotkali się we wtorek 20 maja 2025 r. w Warszawie z wiceministrem rozwoju i technologii Michałem Baranowskim, aby omówić warunki inwestowania w Polsce i możliwości dwustronnej współpracy gospodarczej.

  • Wybory prezydenckie 2025 Aktualności

    Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w drugiej turze wyborów

    Państwowa Komisja Wyborcza podała w poniedziałek rano wyniki ze 100 proc. komisji wyborczych. Pierwszą turę wyborów prezydenckich 2025 wygrał kandydat KO Rafał Trzaskowski, który zdobył 31,36 proc. głosów.

Szukasz czegoś innego?

In our information centre, you can find the latest news, downloads, videos, podcasts...

Przejdź do centrum informacyjnego