Logo Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa

„2025 wydaje się po prostu szalony, jeżeli chodzi o zmiany” – posiedzenie komisji ds. rynku pracy z udziałem Głównego Inspektora Pracy M. Staneckiego

  • News

Luty 2025

2025 wydaje sie poprostu.png

Podczas spotkania Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki przedstawił informacje nt. aktualnych prac Państwowej Inspekcji Pracy oraz planowanej kompleksowej reformy PIP. Na zakończenie odbyła się sesja pytań i odpowiedzi z przedsiębiorcami.  


Szef Inspekcji podkreślił, że spotkania z przedstawicielami biznesu są dla niego bardzo ważne, bo może podczas nich opowiadać o zmianach, do których zmierza, a które mają na celu wsparcie, a nie zaszkodzenie pracodawcom. 
 W 2025 r. PIP organizuje w całej Polsce bezpłatne konferencje poświęcone mobbingowi, podczas których będą pokazywane dobre praktyki pracodawców, dzięki którym wyeliminowano bądź ograniczono działania mobbingowe w konkretnych zakładach. Podsumowanie zaplanowano na 10 grudnia w Warszawie, a jej  zwieńczeniem będzie wydanie w kolejnym roku Kodeksu Dobrych Praktyk, który ma prezentować konkretne rozwiązania, służyć pomocą pracodawcom, także małym, ma być praktycznym podręcznikiem w walce z mobbingiem.
„Nie każdy pracodawca jest zły. Chcemy pokazać, że pracodawcy są uczciwi i podejmują szereg działań, nawet takich, do których nie obligują ich przepisy prawa, a które poprawiają komfort pracy” mówił szef PIP. Dyskusja dotyczyła też planowanych zmian w kodeksie pracy w zakresie nowej definicji mobbingu. W ocenie M.Staneckiego zmiana definicji mobbingu jest całkiem zasadna (docelowo nie da się stworzyć definicji idealnej), ważne jest to, że kompleksowo mówi się o przemocy w pracy. Co ciekawe – publiczna dyskusja o mobbingu spowodowała, że do końca lutego liczba skarg w tym zakresie wyniosła aż 1680. 
Kolejnym tematem było przekształcanie umów cywilno-prawnych w umowy o pracę. Nakaz,  a raczej prawo wydawania decyzji administracyjnej przez inspektora pracy, budzi wiele kontrowersji. Przekształcanie umów ma źródło w tzw. Dyrektywie platformowej,  czyli dotyczącej pracy świadczonej za pośrednictwem platform cyfrowych. Dyrektywa wskazuje między innymi, że inspekcję trzeba wyposażyć w skuteczne narzędzia. Co prawda wspomniana regulacja odnosi się do pracowników platformowych, ale nie można jej implementować tak wąsko. Wdrożenie dyrektywy jest jeszcze odlegle w czasie, bowiem nie ma w tej chwili porozumienia między stroną pracodawców i stroną związkową w tym zakresie. 
Podczas sesji pytań i odpowiedzi inspektor odniósł się do kwestii dotyczących grzywien za wykroczenia z kodeksu pracy, kontroli, ujednolicenia praktyki stosowania prawa pracy przez inspektorów, szkoleń dla kontrolerów, wdrożenia europejskiej dyrektywy dot. luki płacowej, czy nadgodzin i checklist dla stanowisk pracy.

Przeczytaj najnowsze artykuły

Zobacz wszystkie artykuły

Szukasz czegoś innego?

W naszym centrum informacyjnym znajdziesz najnowsze wiadomości, pliki do pobrania, filmy, podcasty.

Przejdź do centrum informacyjnego